Call on 11sight.com

Engelli Raporu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Engelli bireyler için araç alımı hakkındaki sorular ile sıkça cevapsız kalmakta ve kafa karışıklığı yaratmaktadır. Engelli raporu ile araç sahibi olma hakkındaki sıkça sorulan soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

1- Engelli raporum var. Araçlar neye göre fiyatlandırılacak?

Engelli raporunun gerekli şartları sağlaması halinde aracı alacak kişiler ÖTV ve bandrolden muaf tutularak araç fiyatları verilmektedir.

2- Engelli raporundaki orana göre araç alırken ne kadar indirim alınabilir?

Bu oran aracın yakıt türüne göre değişmektedir. Tercih edilen araç dizel ya da benzinli ise oranlar farklılık göstermektedir.

3- Engelli raporu olan birinin tercih edebileceği motorlar hangileridir?

Engelli raporu olanlar 1.6 CC hacmine kadar olan motor seçeneklerinden satın alabilirler. (Örneğin; Dizel 1.3 multijet motora sahip bir aracın ÖTV’li ve bandrollü fiyatı 59.000 TL iken, ÖTV ve bandrol muaflı olarak aracın fiyatı 39.500 TL seviyesine kadar inebiliyor. Bu yine pek çok farklı değişkene göre değişebilecek bir durumdur.)

4- Engelli birey H sınıfı ehliyete sahip ise araç alımı yapılabilir mi?

Engelli birey %55 engel oranına sahip olup aynı zamanda da H sınıfı ehliyet sahibi ise muafiyetten yararlanarak araç alımı yapabilir.

5- 18 yaş üzerindeki engelli bireyler araç alırken vasi tayini gerekli midir?

Engel oranı %90’ın üzerinde olan kişiler için de 18 yaş üzerinde ise mutlaka vasi tayini yapılıp mahkeme araç alma yetki kararı çıkartılması gerekmektedir.

%90 üzerinde engel oranına sahip olup 18 yaşının altında olan bireylerde ise mahkeme kararına gerek kalmamaktadır. Anne veya babası araç alım işlemini çocuğun üzerine gerçekleştirebilmektedir.

6- Engelli raporu ile araç satın alındığında satışı yapılabilir mi?

Engelli raporu ile araç alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de aracınızı 5 yıl boyunca satamayacak olmanızdır.

Önemli Hatırlatmalar

- Bu detayların tamamı kanunlar çerçevesindedir ve markamızın oranları değiştirme hakkı yoktur. Ancak fiyatlandırmada farklılıklar görülebilir.

- Bu detaylar Ocak, 2016 tarihi için geçerli olup, oranların ve şartların yasalar çerçevesinde her an değişmesi mümkündür. (Güncel bilgilere http://www.gib.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.)

- Detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz: 0 (216) 427 42 42

Son Haberler