Call on 11sight.com

Fiat Punto Evo’nun MultiAir Motoruna En İyi Teknoloji Ödülü!

Fiat Punto Evo’nun kaputu altında yer alan ve Fiat Powertrain Technologies tarafından geliştirilen MultiAir motor teknolojisi, Autobest jürisi tarafından 2009 Technobest ödülüne layık görüldü.

Fiat Punto Evo MultiAir

Autobest jürisi, Fiat Grubu’na ödülü motor küçültme çalışmalarının sınırsız bir bilim olduğunu kanıtladığı için verdiklerini belirtirken, MultiAir teknolojisinin emisyonları % 10 azaltan fakat buna karşın motor gücünü % 10, torkunu ise % 15 artırabilen yenilikçi bir teknoloji olduğunu dile getirdi. Ülkemizde Aralık ayı sonunda satışa sunulan Fiat Punto Evo’nun 1.4 litre 105 HP’lik motor seçeneğinde ödüllü MultiAir teknolojisi yer alıyor.

Fiat Punto Evo MultiAir

Fiat Grubu’nun otomotiv, sanayi, denizcilik, elektrik üretimi ve demiryolu uygulamaları için motor ve şanzıman geliştirmesi, üretimi ve satışı konusunda faaliyet gösteren Fiat Powertrain Technologies (FPT) imzasını taşıyan MultiAir motor teknolojisi, Autobest jürisi tarafından “Technobest” ödülüne layık görüldü. Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Slovakya, Bulgaristan, Yunanistan, Ukrayna gibi ülkelerden 15 uzman gazeteciden oluşan bağımsız Autobest jürisi, Fiat Grubu’na ödülü motor küçültme çalışmalarının sınırsız bir bilim olduğunu kanıtladığı için verdiklerini özellikle vurguladı.

FPT (Fiat Powertrain Technologies = Fiat Aktarma Organları Teknolojileri) tarafından geliştirilen ve patenti alınan MultiAir teknolojisi, öncelikle ülkemizde de satışa sunulan Fiat Punto Evo’nun kaputu altında görev almaya başladı. 6 ileri vitesli manuel şanzımanla kombine edilen ve Fiat Punto Evo’da kullanılan 1.4 litre hacimli 105 HP güç üreten MultiAir motor teknolojisinin kalbinde, doğrudan giriş supapları aracılığıyla (Kısma valfini kullanmadan) havayı kontrol ederek yakıt tüketimini azaltan yeni bir elektrohidrolik supap yönetimi sistemi bulunuyor. MultiAir teknolojisi, geliştirilmiş yanma kontrolü sayesinde emisyon değerlerini azaltılmasına yardımcı olurken bir yandan da hem gücü hem de torku artırarak performansı iyileştirmeye yardımcı olmasıyla farklılaşıyor. Yeni MultiAir motor, Fiat’ın aynı zamanda çevreye verdiği önemi bir kez daha kanıtlamaktadır. Aynı silindir hacminde geleneksel bir benzinli motorla karşılaştırıldığında MultiAir teknolojili motorun, daha fazla güç (%10 kadar) ve tork (%15 kadar) üretirken, bir yandan da önemli ölçüde daha az CO2 (%10 kadar), daha az partikül (%40 kadar) ve daha az NOx (%60 kadar) yaydığı ölçümlenmiştir.

Fiat Punto Evo MultiAir

Fiat Powertrain Technologies

Yılda ortalama 2.9 milyon adet motor ve 2.4 milyon adet şanzıman ile aks üretimi gerçekleştiren FPT, 10 ülkede 17 fabrikası ve 12 araştırma merkeziyle birlikte 20 binden fazla çalışanıyla sektörünün dünya çapındaki en önemli oyuncularından biridir.

ETİKETLER :

Yorumlar
comments powered by Disqus